“Zlaté” paušály pre známych

Chce spraviť poriadok s mestskými financiami, začal však tým, že dal zákazky svojim známym,” napísal denník Pravda krátko po nástupe do funkcie primátora Richarda Rybníčka o troch zákazkách v celkovej sume 24 000 eur, ktoré zadal priamo, bez súťaže, firmám jeho známych.

„Toto je riešenie na prvých 100 dní. Ak by tieto firmy mali v budúcnosti dostať nejaké ďalšie zákazky od mesta, bude to len cez verejné obstarávanie,“ bránil svoje rozhodnutie.

Mnohí si vtedy povedali, že takýto postup je ospravedlniteľný.

Novinári v tom čase netušili, a primátor im nepovedal, že okamžite po nástupe do funkcie vypovedal zmluvu na poskytovanie externých právnych služieb a následne podpísal zmluvu novú. Bez verejnej súťaže, drahšiu, a predovšetkým – s firmou jeho známeho. So sumou okolo 35 tisíc eur na úrade len tesne podliezli limit, od ktorého by sa muselo obstarávať verejne a s vedomím Mestského zastupiteľstva. Vraj len na jeden rok. Mnohí opäť prižmúrili oči.

“Múdre hlavy” z primátorovho okolia však nelenili a vymysleli, že pekne okrúhla suma sa dá zinkasovať aj cez mestské firmy. Tie nie sú pod takým drobnohľadom verejnosti ako samotné mesto, nefungujú dostatočne transparentne a informácie o ich hospodárení sú ťažšie dostupné. O ich fungovanie sa verejnosť takmer vôbec nezaujíma. A to je chyba, ktorú pekne potichu využili.

Trenčianska parkovacia spoločnosť, a.s., mestská firma s jedným zamestnancom, obsluhujúca zopár parkovacích automatov, platí už štvrtý rok za právne služby firme primátorovho známeho takmer 12 tisíc eur ročne.

Teda rovnakú sumu akú platí za právne služby Mesto Trenčín so 140 zamestnancami, 30-miliónovým rozpočtom a neporovnateľne komplikovanejšou právnou agendou!

balicky eur

Rovnaké “zlaté” paušály platia za právne služby firme Garant partner legal aj mestské organizácie Sociálne služby mesta Trenčín, Mestské hospodárstvo a správa lesov, ako aj Školské zariadenia Mesta Trenčín.

Firma je od roku 2011 pevne prisatá na rozpočet mesta a spomínaných mestských firiem. Podľa zmlúv, ktoré máme k dispozícii, zinkasovala a ešte má zinkasovať spolu približne 230 905 eur.

Podľa rozhodnutia primátora k verejnému obstarávaniu v mestských organizáciách sú pri zákazkách v hodnote do 20 000 eur organizácie povinné uskutočniť elektronické aukcie. Výnimky udeľuje primátor. Záznam o ich vykonaní sme v prípade právnych služieb nenašli, zrejme bola teda udelená výnimka a právne služby sa obstarávali s vedomím a súhlasom primátora.

Zmluvy na právne služby boli navyše uzatvárané len na obdobie jedného roka a každoročne obnovované. Zákon o verejnom obstarávaní pritom jednoznačne zakazuje postup s cieľom znížiť predpokladanú hodnotu zákazky pod finančné limity pre prísnejšie spôsoby obstarávania.

Ak by chcel primátor dnes robiť poriadok s mestskými financiami a pýtal by sa, tak ako pred štyrmi rokmi, kde z mesta unikajú peniaze, poznáme odpoveď. Vyše štvrť milióna eur nájde vo firme jeho známeho.

gpl-zmluvy

Časť zmlúv Mesta Trenčín a mestských organizácií s firmou Garant partner legal

[Hlasov: 2    Priemer: 5/5]
“Zlaté” paušály pre známych - Noro Brázda priemerné hodnotenie 5/5 - 2 x hodnotené

Súvisiace témy:
Noro Brázda

Jeden z iniciátorov a spoluautor zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Dlhodobo sa venuje problematike otvorenosti verejnej správy, ochrane práv občanov a podpore ich vplyvu na rozhodovanie na všetkých úrovniach.

Komentáre