Na Klondiku

Určite si to pamätáte z amerických filmov – zlatá horúčka… Kto tam bude prvý a komu sa podarí zapichnúť tabuľku so svojím menom na dôkaz, že tento pozemok je už zadaný?

Aj v Trenčíne sa súťaží o pozemky. Vlastne pardon, nesúťaží. Pozemky dostal ten, kto prišiel prvý. Je to veľmi zjednodušene povedané, ale je to tak.

V piatok 8. februára 2013 rozhodli poslanci na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve o prevode mestských pozemkov s rozlohou takmer 5 ha pri Váhu na Novinách (na druhej strane za hrádzou ako sú nové tenisové kurty) spoločnosti HossCorp. Najprv síce budú pozemky spoločnosti formálne zapožičané na 70 rokov, ale potom, čo v špici územia na rozlohe  0,5 ha vybuduje HossCorp verejný športovo-rekreačný areál a na súčasnom betónovom ihrisku za hrádzou parkovisko (spolu v hodnote 100 tis. EUR), pozemky na výstavbu golfového ihriska dostane HossCorp do vlastníctva.

Len čo sa zámer HossCorp dostal na verejnosť (približne pred rokom, pričom predtým nikdy mesto nedalo na známosť, že uvažuje s prenájmom či predajom tohto územia za účelom jeho využívania s novou funkciou), promptne zareagovali rybári a ponúkli mestu alternatívny návrh: územie si vezmú do starostlivosti, osadia lavičky, zriadia miesta na opekanie, vybudujú jazierko… Ale čo je najviac: územie zachovajú ako verejný priestor prístupný pre všetkých Trenčanov.

Miesto kde by malo vyrásť súkromné golfové ihrisko

Pohľad z výšky na obľúbený verejný zelený priestor pri stavidlách, kde by malo vyrásť súkromné golfové ihrisko
foto: Anton Beták

Podľa primátora Rybníčka bola ponuka rybárov neférová, keďže s ňou prišli až v čase, keď už mesto jednalo so spoločnosťou HossCorp. Takže vedenie mesta sa ňou nezaoberalo a rozhodlo sa uprednostniť golfový areál ako súkromnú investíciu HossCorp. Čiže, poslanci a primátor rozhodli de facto darovať spoločnosti HossCorp 4,5 ha pozemkov v lokalite, ktorú dnes využívajú stovky Trenčanov na rekreáciu a ktoré majú podľa znaleckého posudku hodnotu takmer 600 tis. EUR. Toto rozhodnutie urobilo vedenia mesta bez toho, aby dalo občanom možnosť vyjadriť sa, či tam golfový areál chcú a bez možnosti porovnať viaceré návrhy a vybrať ten, ktorý sa bude páčiť väčšine občanov. Jedná sa pritom o územie, ktoré je jedinečné svojim charakterom i polohou a je predurčené ako budúci športovo-rekreačný areál pre všetkých (na vychádzky, jogging, opaľovanie, venčenie psíkov, ale v budúcnosti napr. aj piknikovanie pri jazierku, inline korčuľovanie, plážový volejbal…).

Záver? Kto vie, ako to ešte dopadne (použitie sporného „prípadu osobitného zreteľa“, ohrozenie kvality vody – podľa zákona č. 7/2010, paragrafu 20, „v inundácii sa zakazujú činnosti zhoršujúce resp. rizikové z hľadiska kvality vody“)… Jedno je ale isté. Toto vedenie mesta stratilo dôveru  početnej skupiny občanov. Pýtame sa: prečo sa mesto zbavuje atraktívnych pozemkov bez súťaže v prospech súkromnej spoločnosti a jej súkromného golfového ihriska, ktoré znemožní prechádzky pri Váhu širokej trenčianskej verejnosti?

A že Klondike? Podľa primátora Rybníčka spoločnosť HossCorp pozemky dostala, lebo prišla prvá -nie preto, že dala lepšiu ponuku.

PS: Ak viete o voľnom pozemku vo vlastníctve mesta a máte nápad, ako by sa dal využiť, neváhajte požiadať mesto o prenájom pozemkov na 70 rokov za 1 euro a zaviažte sa vybudovať napr. reštauráciu alebo bar na pláži – bude to Vaše. Utekajte ešte dnes, aby Vás náhodou niekto nepredbehol.

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Súvisiace témy:

Komentáre