Kompaktné žiarivky

kompaktné žiarivky

Úspora elektrickej energie výmenou žiaroviek

Ak nahradíte klasické žiarovky vo Vašej domácnosti kompaktnými žiarivkami (v obchodnej sieti známe skôr pod názvom úsporné žiarovky), ušetríte životné prostredie aj Vašu peňaženku.

Na akom princípe kompaktné žiarivky fungujú? Do jedného celku spájajú žiarivku a elektronický predradník. Tieto energeticky úsporné svetelné zdroje sa dajú vložiť do bežnej objímky namiesto klasickej žiarovky, pričom sú asi päťkrát účinnejšie ako žiarovky a usporia až 80% elektrickej energie pri rovnakej hladine osvetlenia (napr. žiarivka s výkonom 11W, resp. 20W dá také svetlo ako klasická 60W, resp.100W. Taktiež ich životnosť (cca 10 000 hod.) je oproti žiarovke neporovnateľne vyššia. Hoci sú kompaktné žiarivky oproti klasickým podstatne drahšie, vyššia investícia sa Vám rýchle vráti z dôvodu dlhšej životnosti a nižšej spotreby elektrickej energie.

Podľa kalkulácie „Energy Centre“ Bratislava ušetríte počas prevádzky úspornej žiarovky (10 000 hod.) pri dnešnej cene elektrickej energie (1,90,-Sk za 1 kWh – sadzba BS resp. 1,20,- Sk za 1 kWh – sadzba B) 1160,-  resp. 600,- Sk. Podľa firmy OSRAM, ktorá na náš trh dodáva kompaktné žiarivky DULUX, je táto úspora až cca 1500,- Sk. Čo sa týka spoľahlivosti žiariviek, podľa prieskumu environmentálnych organizácií sú najspoľahlivejšie žiarivky od firiem OSRAM a PHILIPHS. Na našom trhu sú ešte dostať žiarivky zančiek EUROCOMP a SYLVANIA, ktoré Vám však z nedostatku skúseností s nimi zatiaľ nemôžeme odporúčať.

Kde si môžete kompaktné žiarivky kúpiť? V Trenčíne je najväčšia ponuka v predajni elektro v obchodnom centre Družba, kde žiarivky značky PHILIPHS stoja okolo cca, 600 -SK a žiarivky SYLVANIA cca 400,-Sk, pričom obe značky sú k dispozícií v celej škále podľa výkonu, dokonca majú aj žiarivky s malým závitom. Žiarivky SYLVANIA dostanete kúpiť i v predajni svietidiel na Mierovom námestí (hneď vedľa Mestského úradu). Ak máte cestu do Bratislavy, náš tip znie odbchodný dom Baumax, kde majú veľmi výhodnú ponuku žiariviek značky OSRAM za cca 250 Sk,-.

Ak by všetky domácnosti, podniky a inštitúcie na Slovensku osvetlili svoje miestnosti týmto úsporným spôsobom, hneď by sme mohli zrušiť nejaké elektrárne. Z iniciatívy environmentálnych organizácií v Nemecku prebiehal pred niekoľkými rokmi zaujímavý projekt, ktorého obsahom bolo poskytnúť zadarmo tisíce kompaktných žiariviek Bulharsku s cieľom ukončiť prevádzku dvoch jadrových elektrární tzv. východného typu, ktoré nie sú považované za veľmi spoľahlivé. Skúsme aj my výmenou klasických žiaroviek za kompaktné dokázať, že „za málo je možné mať viac“ a že chceme radšej elektrickú energiu úsporne využívať, ako premýšľať o výstavbe elektrární na zabezpečiť čoraz jej vyššej spotreby. Západné krajiny v tejto súvislosti hovoria o NEGAWATTOCH namiesto MEGAWATTOW.

Najlacnejšie energia je energia UŠETRENÁ!

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Komentáre