22.4. – Deň Zeme

Stručne o histórii i výzvach, pred ktorými v súčasnosti stojíme

Prvý Deň Zeme v histórii ľudstva sa uskutočnil v USA 22. apríla 1970 z iniciatívy najmä študentov a mladých ľudí, ktorí sa už nemohli ďalej mlčky prizerať na čoraz početnejšie prejavy environmentálnej krízy, ako napr. odumierajúce ryby i celé jazerá, hmyz a vtáky, či mestá zahalené smogom. Preto vyšli do ulíc a s maskami na tvári demonštrovali, profesori na školách zase prednášali o hrozbách globálnych environmentálnych problémov. Tento prvý Deň Zeme bol obrovským úspechom: zúčastnilo sa na ňom vyše 20 miliónov občanov, bol sformulovaný prvý environmentálny program a do dvoch rokov bola založená environmentálna agentúra s pôsobnosťou v celých Spojených štátoch.

Na Dni Zeme o dvadsať rokov neskôr, v roku 1990, sa už zúčastnilo okolo 200 miliónov ľudí zo 141 krajín celého sveta a je zrejmé, že obavy o zhoršujúce sa životné prostredie už zasiahli veľkú časť populácie, vrátane najvyšších predstaviteľov krajín i svetových spoločenstiev.

Čo sa vlastne so Zemou deje? Druhá polovica nášho storočia ukázala, že poprvýkrát v histórii ľudstva sme schopní meniť celú planétu. Meníme klímu, spustili sme epidémiu vyhýňajúcich rastlinných i živočíšnych druhov, vyvŕtavame diery do ozónovej vrstvy, spotrebúvame viac zdrojov a produkujeme viac odpadov, ako je naša Zem schopná uniesť, a udržiavame arzenál zbraní s potenciálom zničiť viac ako keby došlo ku kolízii asteroidov…

Teraz, na sklonku nového storočia i tisícročia, je na nás, aby sme sa rozhodli, či chceme ísť touto cestou i naďalej. Obyvatelia celej planéty môžu spolu ukončiť svetovú vojnu, ktorú vyhlásili prírode a v ktorej naše víťazstvo je prehrou planéty i nás samých. Pulzujúca, zdravá planéta s prekvitajúcimi komunitami ľudí môže byť naším darom ďalším generáciám. Len spolu môžeme vytvoriť pozitívnu budúcnosť!

Spracované podľa materiálu vydaného medzinárodným prípravného výboru Dňa Zeme 2000.

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Komentáre