Terminál a tí druhí

Projekt Terminál  je vedením mesta vytrvalo vyhlasovaný za všeobecné dobro. Primátor dlhodobo razantne obhajuje súlad projektu s územným plánom, no ozýva sa stále viac kritických hlasov. Okrem  protestov aktivistov a  časti odbornej verejnosti,  začali svoje práva brániť aj vlastníci okolitých nehnuteľností. Niet sa čo diviť. Realizácia projektu Terminál ich postaví  do neľahkej situácie. Zhorší sa ich životný  i podnikateľský priestor, ceny bytov pravdepodobne poklesnú a zásadne sa im skomplikuje doprava.

Dom na Železničnej ulici_foto Katarína Macharová

Dom na Železničnej ulici_foto Katarína Macharová

Chceli by ste napríklad bývať v dome, ktorý je z troch strán obstavaný rozsiahlymi dopravnými stavbami? Alebo mať za oknom čerpaciu stanicu, opravárenské dielne pre autobusy, lakovňu, parkovisko pre 68 autobusov, a dve otvorené podlažia parkovísk pre osobné autá v počte 602 parkovacích miest?  Takto má totiž podľa projektu Terminál vyzerať budúcnosť bytového domu na Železničnej ulici č. 4. A to aj  napriek tomu, že sa tento bytový dom nachádza v zóne, ktorú platný územný plán mesta Trenčín definuje ako polyfunkčnú zóna bývania a občianskej vybavenosti a zakazuje v nej budovať dopravné stavby ako hlavné.

Dom na Železničnej ulici tvorí 19 bytov. Bol postavený pre zamestnancov železníc približne pred 95 rokmi a posledné byty si od Železníc SR odkupovali obyvatelia  až v roku 2008. V roku 2011 opravili strechu a pokúsili sa o kúpu pozemku okolo domu. Pripravovali sa na opravu fasády a nový územný plán mesta Trenčín, schválený v roku 2012, im dával nádej na lepšie časy. Tešili sa na výstavbu novej stanice a úpravu jej priľahlého okolia. Do tejto snahy o postupnú rekonštrukciu budovy i úpravu okolia nečakane zasiahol projekt Terminál. Pár dní pred Vianocami našli v schránke  farebný leták s projektom autobusovej stanice  a mnohí sa iste potešili, že konečne sa začne niečo diať. Avšak nikto nečakal, že diať sa im začne hneď 13 metrov od okien.  A že vedľa nevyrastie nič menšie ako celá zadymená SAD presťahovaná zo Zlatovskej ulice. To vo farebnom letáčiku ani v územnom pláne nebolo.

Ak sa chystáte kúpiť byt alebo inú nehnuteľnosť a oslovíte právnika, aby vám zabezpečil hladký priebeh celej transakcie, iste vám bude klásť na srdce, aby ste sa najskôr oboznámili s územným plánom lokality, kde sa chystáte investovať. Práve územný plán vám má priblížiť, čo sa v danej  lokalite chystá. A s čím treba počítať.  Má vám poskytnúť  určitú právnu istotu, že zajtra nepríde investor a nepostaví vedľa vášho pozemku napríklad kafilériu. Územný plán je  niečo ako miestny zákon, ktorý určuje , čo kde stavať a čo kde nestavať. Táto istota je pre bežného človeka dôležitá najmä dnes,  kedy si kupujeme byty na hypotéky  a zaväzujeme sa na desiatky rokov splátok.

Mnohí z nás sa tešia na novú autobusovú stanicu, a na individuálne práva obyvateľov susedných nehnuteľností nezostáva vo farebných letákoch a nič nehovoriacich vizualizáciách priestor. Ako povedal istý poslanec, keď sa rúbe les, lietajú triesky. S tým vieme všetci súhlasiť. Teda až do chvíle, kým niekto nerozhodne, že tou trieskou budeme práve my.

[Hlasov: 1    Priemer: 5/5]
Terminál a tí druhí - Elena Gogoláková priemerné hodnotenie 5/5 - 1 x hodnotené

Súvisiace témy:
Elena Gogoláková

Právnička na rodičovskej dovolenke. V Materskom centre Srdiečko poskytuje bezplatné právne poradenstvo. V materskej škôlke na Opatovskej ulici spolu s ostatnými rodičmi stavia certifikované detské ihrisko. Pre deti a s deťmi sadí na jar v Zátoke pokoja voňavú bylinkovú záhradu.

Komentáre