O vzťahu k verejným priestorom

Nedávno som sa vrátil z Berlína a bola to inšpiratívna návšteva. Predovšetkým ma oslovil vzťah, ktorý majú obyvatelia mesta k verejným priestorom. Berlínčania pozorne sledujú, čo sa s nimi deje, a ich osud nenechávajú výlučne v rukách politikov a poslancov. Ak sa im niečo nezdá, nečakajú. Okamžite vzniká občianska iniciatíva.

Najlepšie to demonštruje tohtoročný prípad nepoužívaného letiska Berlín-Tempelhof. Areál letiska sa nachádza v širšom centre Berlína, asi 4 km od Brandenburskej brány. Ide o rozsiahlu rovnú plochu v tvare oválu s rozmermi 2,2 km x 1,8 km. Berlínčania ju naplno využívajú na relax a oddych – bicyklujú, korčuľujú sa, vozia sa na korčuliach ťahaní šarkanom, jazdia na segway, solowheel a všeličom inom. Sú tu pekné plochy na piknik, priestor pre psičkárov i tiché miesta pre hniezdenie vtákov.  Na okraji areálu sú aj záhradky a nechýbajú ani sociálne zariadenia. Vstup do areálu je zadarmo.

verejne priestory

Areál bývalého letiska Berlín-Tempelhof v širšom centre Berlína

Tento rok si túto “ideálnu stavebnú plochu“ vyhliadol developer pre svoj projekt bytovej výstavby. Zámer prikrášlil tým, že časť bytov bude sociálnych, časť celého územia zostane nezastavaná a navyše vytvorí aj vodnú plochu. Hlavným zámerom projektu však bolo postaviť luxusné byty, na ktoré drvivá väčšina Berlínčanov mať nebude.

Ľudia o tento obľúbený voľný priestor rozhodne nechceli prísť a reakcia na seba nenechala dlho čakať. Vznikla občianska iniciatíva za 100%-né zachovanie areálu Tempelhof v súčasnom stave. Občania spustili petíciu za zachovanie areálu.  Zozbierali viac ako 600 000 podpisov, ktoré boli pre radnicu dostatočný argument na to, aby sa areál zachoval. Dodnes nad vstupom do areálu visí tabuľa s odkazom v zmysle „Komu patrí Tempelhof – poslancom alebo na 100% občanom?“

Verejné priestory v Trenčíne

Kauza golfového ihriska bola v mnohom obdobná. S tým zásadným rozdielom, že v Berlíne sú vo vzťahu k verejným priestorom podstatne ďalej. Tam na zastavenie nezmyslu stačila silná občianska iniciatíva, tu to riešime na súde.

Skúsme si spomenúť o koľko verejných priestorov a športovísk sme za posledných 10 – 15 rokov v Trenčíne prišli:

  • štadión Odeva
  • štadión Pod Sokolice
  • plaváreň za mostami
  • futbalové ihrisko LOT v Biskupiciach
  • tenisové kurty na Novinách
  • zastavaná zelená plocha a ihrisko medzi domami na Novinách
  • zbúraná letná plaváreň

Aktuálne môžeme prirátať nové snahy o zastavanie časti mestského parku Terminálom.

Je to naozaj nepríjemný zoznam, hoci len tých najväčších plôch. Ako asi na nás občanov pri hlasovaní mysleli vtedajší páni poslanci a kde sú financie za tento majetok? Osud akéhokoľvek verejného priestoru nám nemôže byť ľahostajný. Kam budeme chodiť, keď bude všetko okolo nás sprivatizované?

Budeme sa aj na ten Váh v meste raz pozerať len cez ploty?

[Hlasov: 1    Priemer: 5/5]
O vzťahu k verejným priestorom - Zdeno Šťastný priemerné hodnotenie 5/5 - 1 x hodnotené

Súvisiace témy:
Zdeno Šťastný

Takmer 40 rokov zanietený športový rybár, člen a 11 rokov funkcionár SRZ Trenčín. S tým súvisí aj dlhoročná činnosť pri údržbe čistých, pre všetkých dostupných brehov Váhu. V roku 2012 zorganizoval spolu s A.Betákom v kine Hviezda verejnú diskusiu k zámeru vybudovať Golfový areál pred Stavidlom a jeho negatívnym dopadom na tento dovtedy verejný priestor. Má predstavu, že medzihrádzový priestor okolo Váhu by mal byť náš prírodný Central Park. Malou ukážkou, ako by to mohlo vyzerať je Zátoka Pokoja pri cestnom moste.

Komentáre