Stretnutia TEDx a Choices prinášajú do Trenčína nové myšlienky

V októbri sme usporiadali prvý TEDxTrenčín. Neformálne stretnutie so štrnástimi rečníkmi a rečníčkami, ktorí sa venujú vede, technológiám, umeniu či dizajnu, si naplno užili diváci v sále a videá s jednotlivými príbehmi už teraz brázdia internetom.

Keď som sa v roku 2010 zúčastnil prvého TEDxBratislava ako divák, páčil sa mi program aj voľný štýl spolupráce jeho organizátorov. Minulý rok som mal príležitosť byť sám rečníkom podujatia TEDxNitra a vtedy mi napadlo, aké skvelé by bolo niečo také usporiadať v Trenčíne. Podarilo sa nám na jar vytvoriť tím nadšených ľudí, výsledkom práce ktorých je nezabudnuteľná sobota 4. októbra. Veľkým plusom bolo zázemie, ktoré tímu poskytlo Kultúrne centrum Aktivity. To k úspechu výrazne pomohlo a som im za to veľmi vďačný.

Potešilo ma, že pozvanie vystúpiť prijali Michal Kaščák, Vlado Kulíšek či skvelý folklórny súbor Nadšenci. Obrovským zážitkom bolo stretnutie s keramikárkou Soňou Zeliskovou. Fotografka Jana Martišková nám krásne rozprávala o samote, Dodo Vodička o potrebe likvidovať čierne skládky, Barbora Izrael Vlková o výskume DNA ešte nenarodených detí a Tomáš Vorobjov zase o prírodovednej gramotnosti. Z Amsterdamu priletel za nami svetoznámy typograf Peter Biľak, ktorého nám v dobrom závideli organizátori viacerých podujatí na Slovensku. Ľudí tu spájala ambícia, skromnosť, pokora a otvorenosť. Všetci sa tešili z rôznorodej spoločnosti, ktorá sa tu stretla a vďaka ktorej bolo toto prostredie také podnetné.

Michal Kaščák - TEDx Trenčín 2014

Michal Kaščák – TEDx Trenčín 2014     foto: František Halky Halás

Vlado Kulíšek - TEDx Trenčín 2014

Vlado Kulíšek – TEDx Trenčín 2014         foto: František Halky Halás

Kto verí podobnej životnej filozofii určite si príde na svoje aj na iných akciách, ktoré Voices v Trenčíne plánuje. V Klube Lúč sme rozbehli sériu večerných rozhovorov so zaujímavými ľuďmi (Choices). Začali sme pohľadom do zákulisia hudby, pokračovali diskusiou o možnostiach spolupráce občana so samosprávou. Teším sa na debatu o rozbiehaní a udržaní malého biznisu, ale aj na tú o tom, či možno aj nechtiac vychovávame generáciu malých egoistov.

Neviem ešte odhadnúť, či Trenčania chcú vidieť veci inak a či budú mať o naše aktivity záujem. Za prvé mesiace po návrate do rodného mesta som už stretol viacero ľudí, ktorým na meste záleží a majú chuť meniť ho k lepšiemu. Budem sa snažiť im pomáhať a prispieť najmä k tomu, aby sa o svojich zámeroch vedeli konštruktívne rozprávať a jeden druhého navzájom pri tom počúvali.

TEDx Trenčín 2014 - organizátori a hostia

TEDx Trenčín 2014 – organizátori a hostia          foto: František Halky Halás

 

 

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Súvisiace témy:
Ivan Ježík

Ivan je z Trenčína. Po vysokej škole učil matematiku vo Švédsku, Rakúsku a Anglicku, neskôr pracoval v banke, bol programovým riaditeľom Nadácie Pontis a od roku 2008 je vo Voices. Tam píše námety pre krátke filmy, lektoruje vzdelávacie semináre, moderuje kultúrne a diskusné podujatia. Má rád otvorenosť a tvorivosť. Každému mestu praje čo najviac aktívnych, vzdelaných a nesebeckých občanov.

Komentáre