Trenčiansky panelák

Predstavte si Váš panelák. Nie že by ten panelák bol neobývateľný, to nie, ale strechu treba vymeniť (zateká), bleskozvody už nevyhovujú norme, v pivnici vyráža kanál, na chodbách je dotrhané lino a všelikde nesvieti svetlo, o potrebe zateplenia ani nehovoriac… Nuž niečo je vo fonde opráv našetrené, na schôdzi vlastníkov bytov sa snáď dohodneme, do čoho tie peniaze zainvestujeme, čo má akú prioritu.

A predstavte si, keby predstavenstvo spoločenstva vlastníkov bytov prišlo s návrhom – investujme do vstupnej chodby v dome: mramorové dlážky, pekné trblietavé obklady, osvetlenie ovládané počítačom, dvere ktoré pri otvorení zaželajú “pekný deň”, fontánka… Nech sa obyvatelia nášho domu tešia a ich hostia nech ocenia, aký pekný dom. Čo by ste na taký návrh povedali? Že im “šiši”? Že na takú zbytočnosť ste predsa do fondu opráv neprispievali?

Zdá sa Vám taká situácia absurdná?

Ani nie. Rekonštrukcia Mierového námestia je totiž verná paralela. Nechcem vymenúvať, kde všade v Trenčíne “zateká”, kde všade sú zlé cesty (alebo nie sú žiadne), kde všade nie je možno žiadne osvetlenie, kde všade… Zato sa teraz necháme ohurovať architektonickými návrhmi na rekonštrukciu Mierového námestia.

Že čo my s tým? No všetko. O paneláku rozhoduje spoločenstvo vlastníkov bytov. O meste rozhoduje spoločenstvo občanov mesta. Obyvatelia paneláku si šetria do fondu opráv a potom spolurozhodujú o tom, na čo budú tieto financie určené. Aj občania Trenčína odvádzajú dane do mestského rozpočtu. A majú právo spolurozhodovať o tom, aké investície v meste sú prioritné a aké sú nadstavbové.

Takže?
V paneláku by sme si to vyriešili asi ručne stručne – vstupnú chodbu stačí poriadne upratať, možno nanovo vymaľovať. A radšej dajme financie do tej strechy.

V meste si to tiež musíme vyriešiť sami. Potrebujeme zrekonštruovať námestie? Koľko to bude stáť? Alebo iba opraviť? A ušetrené financie dať trebárs na chýbajúce cesty alebo…

Je to na nás. A – samozrejme – na našich zástupcoch v Mestskom zastupiteľstve. Povedzme im na to svoj názor.

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Súvisiace témy:

Komentáre