Údržba a čistota v meste Trenčín

Asi každý pozná Babičku od Boženy Nemcovej. A určite je známe aj to, že dobrá gazdiná pre pierko aj cez plot skočí.

Keď sa vrátime len tu od susedov z Rakúska, poväčšine porovnávame. Ako je u nich a ako u nás. Čo je u nich normálne, tu z toho robíme vedu.

Posvietim si na poriadok a čistotu. Taká základná vizitka obyvateľov. Môžem byť menej majetný, ale neporiadok zato okolo seba nemusím mať. Či je na to potrebné naozaj mať veľa peňazí?

Tu u nás v Trenčíne tomu akosi nerozumiem. Kedysi nás volali Trenčín – mesto módy. Dnes, keď chodím po iných mestách a porovnávam, tak by som ho veru už tak nenazval. Dobre, v okolí železnice, kde prebieha rekonštrukcia,  asi zelené trávniky, čisté cesty a chodníky veľmi nebudú, no prečo tomu nie je tak inde?

Vrátim sa na začiatok a prísloviu o gazdinej a pierku. A porovnám to s prostriedkami, ktoré mesto vynakladá na údržbu, s výsledkom, čo tu máme. Na stránkach mesta v zložke faktúry sa môžete dozvedieť aj takéto údaje (všetko fakturuje jedna spoločnosť):

  • čistenie plochy 4/2014                            79 856,39 EUR
  • čistenie plochy 4/2014                            29 007,53 EUR
  • ručné čistenie krajníc 3/2014                  35 890,68 EUR
  • ručné čistenie krajníc 3/2014                  18 374,87 EUR

Teda len za čistenie komunikácii po zime, ktorá bola aká bola, sme zaplatili  163 127 eur. V starej mene, ktorú si ešte dosť dobre pamätáme, je to takmer 5 miliónov.

No ale ak si myslíte, že táto suma je konečná, tak veruže nie. Ak sa pozriete na ďalšie faktúry za rôzne čistenia a zimnú pohotovosť pracovníka, tak zistíte, že od novembra minulého roku do marca 2014 nás to stálo ešte o málinko viac – niečo cez 100 tisíc, teda zhruba ďalšie tri milióny korún. Nuž, nechám na zváženie každého čitateľa, či tu máme tak čisto a útulne za tie peniažky…

Pridám posledné čísla. Za výsadbu letničiek mesto zaplatilo 22 144 eur. To už by mohol byť celkom pekný záhon, nie? Skončím kosením. 106 439,32 eur nás stálo to prvé. A to iba za Juh a Sihoť, lebo podľa vyjadrení zodpovedných pracovníkov, ostatné časti mesta sú kosené pracovníkmi mestského hospodárstva. Potom kde je zvyšná suma? Alebo z akých prostriedkov je realizované kosenie Soblahovskej, Zámostia a iných častí? Nejako mi tu niečo nesedí…Len pripomínam ,že takéto kosenie bude 4 krát.

Asi veľa z vás pozná ihrisko pod cestným mostom. S okolitými pozemkami má rozlohu asi 6000 m2.Tento rok som sa rozhodol udržovať ho za vlastné, lebo je mi ľúto tak krásneho miesta, na ktorom minulý rok rástla metrová tráva. Chcete vedieť, koľko to stojí? Podľa cien, čo platí mesto za kosenie, by jedno pokosenie stálo 600 eur. Reálne náklady sú asi 50 eur. Areál bol tento rok pokosený už 5 krát.

Kosenia areálu Zátoky pokoja

Kosenia areálu Zátoky pokoja

Je treba ešte niečo k tomu dodať? Snáď len toľko – dobrá gazdinka pre pierko aj cez plot skočí…

Tono Beták

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Súvisiace témy:
Anton Beták

Pracuje ako konateľ vlastnej s.r.o., člen SRZ Trenčín, rybárska stráž, moderátor, spoluorganizátor podujatí pre ľudí.. Koníčky: šport, fotografia, ryby, ochrana prírody a vodných tokov... Nikdy neskloním hlavu a nestratím vlastnú tvár preto, aby som mal z toho osobný prospech...

Komentáre