Z redakčnej pošty: Soblahovská „sakurová” ulica

Do redakcie nám prišiel (ešte v apríli) od p. Zuzany M. z Trenčína nasledovný e-mail:

“Každý rok sa už od malička teším na to, ako zakvitne Soblahovská „Sakurová“ ulica. Tento rok som zhrozená z toho, ako ich orezali. Naozaj boli konáre také staré, že padali na cestu? Jednoducho neverím. Najmä v prvej tretine ulice od kruháču pri Keramoprojekte smerom k Juhu sú tie stromy také chudiatka. Tam, kde chýbajú, ich nikto nedosadí, ale tam, kde sú, ich treba orezať, aby boli čo najmenšie. Kedysi tvorili nádhernú klenbu ponad ulicu, ktorá akoby pozývala do centra. Teraz sú to také „pahýliky“, ktoré bojujú o svoju šancu zostať na mieste.

Mesto stále len orezáva či vyrubuje.  A výsadba? Veľmi slabo. Každý rok čakám, že prázdne miesta na Soblahovskej konečne dosadia novými sakurkami, ktoré za čas dorastú a doplnia alej. Ale kdeže! Pred školou na Hodžovej ulici ich už odstránili úplne. Vraj vadili plynovodu. Opäť neverím. Boli tam 30 rokov a nevadili, a pred pár rokmi zrazu začali – akurát počas príprav nového štadiónu. Zaujímavé …. Aj ginko pri parku muselo  ustúpiť skvelému projektu, ktorý dodnes nestojí. Ginko tiež nie. V Trenčíne mi chýbajú nové stromy…”

Na základe tohto podnetu sme sa rozhodli „vypátrať“ o problematickom oreze sakúr a výsadbe nových stromov viac. So žiadosťou o informáciu sme oslovili útvar interných služieb Mestského úradu:

  • Kto realizoval orez sakúr (boli to odborníci na orez stromov)?
  • Koľko reálne za orez cca 120 ks sakúr na Soblahovskej ulici mesto zaplatilo?
  • Koľko (a kde) bolo/bude v roku 2014 v Trenčíne vysadených nových stromov?

Eriká Ságová, hovorca MsÚ:

„Orez realizovala Marius Pedersen, a.s. prostredníctvom odborníka na orezávanie a tvarovanie drevín. Orezalo sa 104 ks v sume 4337,84 €.

V roku 2014 sa bude realizovať náhradná výsadba až na jeseň (aj vzhľadom na priebeh počasia, teplôt a nízkemu stupňu ujatia pri jarných výsadbách v minulých rokoch).

Za roky 2012 a 2013 bola zrealizovaná mestom Trenčín výsadba 513 stromov a 1414 krov.

Ešte pre informáciu: Ak je lokalita výrubu v blízkosti tejto ulice a nemožno ju zrealizovať na parcele, kde prebehol výrub, nová výsadba sa postupne uskutočňuje na Soblahovskej ulici smerom od Lidla, a to ako náhrada za výruby v súkromnej aj verejnej zeleni.“

Soblahovská sakurová ulica

Soblahovská “sakurová” ulica

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Súvisiace témy:

Komentáre