Ako si tu hospodárime: Diel druhý…

V minulom čísle som písal o dobrej gazdinke, ktorá pre pierko aj za plot skočí. Naši gazdovia v Trenčíne za plot neskáču. Našim gazdom o chvíľu už aj ploty popadajú.

Je predvolebný rok, tak čistíme, kosíme, zametáme o život. Ale je ten výsledok adekvátny vynaloženým prostriedkom? Len zopár čísel a úsudok si spravte sami… Za kosenie a údržbu verejnej zelene sme zaplatili v mesiacoch júl a august podľa faktúr 208 tisíc eur = 6 mil. 200 tisíc v starých dobrých korunách. Za údržbu mestských komunikácií, rôzne čistenie a ručné čistenie (podľa faktúr z júna, júla a augusta) spolu 267 tisíc eur. Som si myslel, že sa mi kalkulačka zbláznila. To je zase v korunkách starých viac ako 8 miliónov

Vážení, fakt je tu za tie peniaze tak čisto a útulne? Veď spolu sme na čistenie z našich daní len za tieto mesiace dali 475 tisíc eur. Takmer pol milióna. Nikomu to nevadí? A to som možno aj niektoré faktúry prehliadol.

Súdkov na kapustu je v našom meste veľa a ešte viac kapusty, ktorú do nich niekto silou mocou tlačí… Prečo asi?

Chcete zimný štadión? Stačí 100 tisíc... Chcete pozemok o rozlohe 4,5 hektára, trebárs na golf, ktorý má cenu podľa znalca 570 tisíc? Stačí 100 tisíc... Chcete futbalový štadión a pozemky pod ním o rozlohe 3,2 hektára za 2,3 milióna? Stačí STO TISÍC.

Za peniaze aj v Prahe dom, ako sa často vraví. Za 100 tisíc v Trenčíne… už ani netuším, čo ešte môžeme predať. A možno aj tuším…

 

Kam idú peniaze, ktoré hádžete do parkovacích automatov

Pozrel som si jednu akciovú spoločnosť, ktorej 100% vlastní mesto – Trenčianska parkovacia spoločnosť, a.s. – podľa výpisu z aktuálneho obchodného registra, vo vedení spoločnosti sú všetko poslanci mestského zastupiteľstva:

Dozorná rada: PhDr. Leo Kužela , Ing. Peter Gašparovič , Mgr. Bc. Josef Kolář 

Zatiaľ je to všetko v najlepšom poriadku. No pri pohľade do výročnej správy zistíme všeličo.

Táto mestská akciovka, ktorej 100% vlastní mesto, má na starosti „až“ 548 parkovacích miest v lete a 562 v zime. Týchto pár miest a 1 (slovom jedného) zamestnanca riadi spomínaný 6 členný poslanecký zbor. A vôbec mu nevadí nasledovné:

  • Na odmenách poslancov z parkovného ročne odtečie okolo 10 tisíc eur. Dobre. Ale že táto spoločnosť platí za poskytovanie právnych služieb 11 952 eur? A čuduj sa svete – tej istej právnickej kancelárii, ktorá si do septembra vyúčtovala za právne služby mestu 11 999,70 eur. Je veľmi zaujímavé, aké že to právne služby poskytuje právna kancelária GPL. Aj mestu aj akciovke, ktorej 100% vlastní mesto. Také čudné.
  • Z tržieb za parkovné, ktoré sú v objeme cca 230 tisíc eur ročne a kde odpisy činia len necelých 7 tisíc eur, zostane nakoniec len zisk 38 975 eur. Tak vraví účtovná uzávierka. Rôznymi službami a odmenami sa stratí podstatná väčšina financií, ktoré občania nahádžu počas roka do parkovacích automatov. A na to všetko dohliadajú mestskí poslanci.

Vám, páni poslanci, je to možno jedno, ale mne, občanovi mesta Trenčín naozaj nie!

parkomat - Ako si tu hospodarime, 3. cast clanku o parkovacej spolocnosti

Väčšina peňazí, ktoré občania nahádžu do parkovacích automatov, sa “stratí”

 

[Hlasov: 6    Priemer: 3.7/5]
Ako si tu hospodárime: Diel druhý… - Anton Beták priemerné hodnotenie 3.7/5 - 6 x hodnotené

Súvisiace témy:
Anton Beták

Pracuje ako konateľ vlastnej s.r.o., člen SRZ Trenčín, rybárska stráž, moderátor, spoluorganizátor podujatí pre ľudí.. Koníčky: šport, fotografia, ryby, ochrana prírody a vodných tokov... Nikdy neskloním hlavu a nestratím vlastnú tvár preto, aby som mal z toho osobný prospech...

Komentáre