Obyvatelia Trenčína odmietli v prieskume Hossov projekt

Cestou k stavidlám

Cestou k stavidlám, foto: CEA

Vo februári Mestské zastupiteľstvo v Trenčíne schválilo zámer privatizovať takmer päťhektárový mestský pozemok pri Váhu. Kým veľká väčšina poslancov bola za realizáciu golfového ihriska pri stavidlách akciovou spoločnosťou HOSSCORP, 95% občanov tento projekt v ankete uskutočnenej prostredníctvom občasníka TRENČÍN 21 odmietlo.

Projekt i samotná podoba transakcie medzi mestom a investorom sa od začiatku zverejnenia zámeru stretli s nesúhlasom časti obyvateľstva a stali sa terčom kritiky občianskych aktivistov. Jednou z mnohých výhrad voči konaniu samosprávy bol fakt, že mesto neuskutočnilo k zámeru prieskum verejnej mienky. Primátor, ako aj najväčší poslanecký klub v zastupiteľstve (SMER-SD), golfový projekt akciovky HOSSCORP otvorene podporovali.

Názory obyvateľov na celú kauzu sa pokúsili zistiť občianski aktivisti prostredníctvom občasníka TRENČÍN 21, ktorý vydáva miestne Centrum environmentálnych aktivít.

V ankete mohli Trenčania zahlasovať za jednu z troch možností.

  • Prvou bol schválený projekt golfového areálu.
  • Druhú možnosť predstavoval alternatívny projekt Slovenského rybárskeho zväzu, ktorý bol mestu predložený v máji minulého roka ako reakcia na pripravovaný privatizačný zámer. Projekt rybárov sa zameriaval na zachovanie prírodného, no udržiavaného charakteru územia a voľného prístupu verejnosti. Počas doby prenájmu sa zaväzovali starať sa o priestor v súčinnosti s mestom.
  • Treťou možnosťou v ankete bolo otvorenie širokej verejnej a odbornej diskusie o budúcnosti tohto územia a jeho využití.

Do ankety sa zapojilo 626 Trenčanov. Len necelých 5% zo všetkých hlasov sa vyslovilo pre prvú možnosť – golf. Za rybársky projekt hlasovalo 79% a za uskutočnenie verejnej diskusie 15% zúčastnených. Paralelná anketa na sociálnych sieťach priniesla iný pomer hlasov, no rovnako nepriaznivý pre Hossov projekt – získal 8% z 81 hlasov. Za druhú možnosť hlasovalo 36% a za tretiu 55% zúčastnených.

Záver: drvivá väčšina účastníkov ankety sa vyjadrila, že s projektom Mariána Hossu nesúhlasí. Výsledky improvizovaného prieskumu zároveň signalizujú, že riadny prieskum verejnej mienky by vedenie mesta aj investora konfrontoval s nepríjemnou skutočnosťou, že Trenčania golf pri stavidlách nechcú.

Kačka pri Váhu

Kačka pri Váhu, foto: CEA

Čajky - Trenčín

Čajky, foto: CEA

[Hlasov: 0    Priemer: 0/5]

Súvisiace témy:
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín

Centrum environmentálnych aktivít (CEA) vzniklo v roku 1994 ako mimovládna, nezisková organizácia, združujúca ľudí so záujmom o životné prostredie a o zvyšovanie kvality života v Trenčíne a v regióne Bielych Karpát.

Komentáre